მე-11კლასში ჩატარებული სამოდელო გაკვეთილი

 

                                                                                      

საგანი

                                       ისტორია

გაკვეთილის თემა

საქართველოს ერთიანობის აღდგენა,, გიორგი ბრწყინვალე’’

 

საფეხური კლასი

                                      

                                    საშუალო XI

 

მოსწავლეთა რაოდენობა

                           2

 

სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა

                          

                                    არა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ეროვნული სასწავლო გეგმის მიზნები და ინდიკატორები

ესგ- ისტორიის სტანდარტით განსაზღვრული სასწავლო წლის  ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

ისტ.XI.4.

მოსწავლეს შეუძლია მმართველობითი სტრუქტურების ჩამოყალიბებისა და დროში ცვალებადობის ანალიზი.

·         მსჯელობს თუ რა იწვევს სახელმწიფო მმართველობით სტრუქტურებში ცვლილებების აუცილებლობას;

·         გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას, თუ რატომ იყო მმართველობის ესა თუ ის  ფორმა დამახასიათებელი ამა თუ იმ ეპოქისთვის;

·         ადარებს საქართველოში სხვადასხვა პერიოდში არსებულ მმართველობით სტრუქტურებს სხვადასხვა ქვეყანაში თანადროულ მმართველობით სტრუქტურებთან;

 

ისტ. XI.5.

მოსწავლეს შეუძლია საქართვე­ლოსა და მსოფლიოში საშინაო და საგარეო პოლიტიკის საკვანძო საკითხების კვლევა.

ირჩევს ერთ-ერთ სახელმწიფოს და აჯგუფებს რომელიმე ეპოქაში მისი გაერთიანების ან დაშლის განმაპირობებელ საგარეო და საშინაო ფაქტორებს;

·         ირჩევს რომელიმე კონკრეტულ ეპოქას, გამოყოფს იმ პერიოდის მსოფლიო სახელმწიფოს (სახელმწიფოების) ინტერესებს. განსაზღვრავს ქართული სახელმწიფოს (სახელმწიფოების) ადგილსა და როლს ამ კონკრეტულ ეპოქასთან მიმართებით.

 

 

 

 

 

 

გაკვეთილის მიზანი

გაკვეთილის მიზანია მოსწავლეებმა გაიაზრონ გიორგი მეხუთის მეფობის პერიოდის მნიშვნელობა  საქართველოს ისტორიისათვის  და მის მიერ განხორციელებული ღონისძიებები ქვეყნის გაძლიერების გზაზე.

ჩამოაყალიბონ თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ისტორიული პიროვნების როლი ამა თუ იმ ეპოქისათვის.

უნარ-ჩვევა: პრობლემის გადაჭრის, მსჯელობის,  თანამშრომლობის უნარების გამოყენებით მოსწავლეები გაანალიზებენ და შეაფასებენ როგორ ახერხებდა გიორგი მეხუთე სირთულეების დაძლევას და რა ფაქტორებმა შეუწყვეს ხელი  გიორგი  V-ის წინაშე მდგარი ამოცანების წარმატებით გადაწყვეტაში.

 

 

წინარე ცოდნა

შეკითხვების დასმით შევამოწმებ რა იციან გიორგი ბრწყინვალეს შესახებ

 

 

 

 

 

გაკვეთილის მსვლელობა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

გაკვეთილის მსვლელობა

ფაზა  -   გამოწვევა

 

აქტიაქ   აქტივობა 1.  გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობადრო 5 წთ.

დრო:

ორგარ ორგანიზების ფორმა: მთელი კლასი

მეთმმ  მეთოდი ვერბალური ახსნა

 

აქტივობა 2. წინარე მასალის გახსენება - მასწავლებელი გონებრივი იერიშის  მეთოდით მოსწავლეებს სთავაზობს  გამოვიდნენ და ბარათებში  ჩადებული კითხვები ამოირჩიონ, თითოეულ ბარათზე დევს   თითო კითხვა.

1.      რუსუდანის გარდაცვალების შემდგომ ვინ აცხადებდა პრეტენზიას საქართველოს სამეფო ტახტზე?

2.     რა იყო საქართველოში ორმეფობის ხანის უაარყოფითი მხარეები და რა პირობა შექმნეს მონღოლებმა  ორმეფობის შემოღებით?

3.    რომელ საყაენოს ემორჩილებოდა საქართველო და ვინ იყო მისი პირველი ყაენი?

4.    1270-1289 წწ. ვინ იჯდა საქართველოს სამეფო ტახტზე?

5.    სადუნ მანკაბერდელი - რა კავშირი აქვს დემეტრე II -სთან?

6.    რა მიზნით აღწერეს მონღოლებმა საყაენო და რა დაეკისრა საქართველოს?

7.    რა შედეგები მოჰყვა მონღოლთა ბატონობას საქართველოში?

 

დრო: 10 წთ.

ორგანიზების ფორმა:  წყვილებში მუშაობა

მეთოდი: გონებრივი იერიში

 

 

II - ფაზა ცოდნის კონსტრუირება

 

აქტივობა 3. ახალ  მასალაზე მუშაობა.

მასწავლებელი მოსწავლეებს სთავაზობს ააგონ გენეალოგიური სქემა და დაადგინონ  ვისი მემკვიდრე გახლდათ გიორგი ბრწყინვალე?

მასწავლებელი აკეთებს მოკლე მიმოხილვას.

შემდგომ მოსწავლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ კონკრეტულ დავალებებს, პარაგრაფის თავების მიხედვით ამუშავებენ  ტექსტსა და წყაროებს.   მასწავლებელი ურიგებს ფერად სტიკერებს, სადაც მოცემული დავალების მიხედვით

მტკიცება:

არგუმენტი:

მსჯელობა:

უნდა გამოყონ მოვლენები  საგარეო და საშინაო პოლიტიკის მიხედვით მოცემული ტექსტიდან   და დაფაზე გაკრულ  ფლიფჩარტზე დაიტანონ.

იმსჯელებენ გიორგი V-ის პიროვნებაზე ისტორიკოსთა მოსაზრებების გათვალისწინებით.

ამ აქტივობით მოსწავლეები შეძლენ ინფორმაციის დამუშავება - დახარისხებას.

 

დრო: 15 წთ

ორგანიზების ფორმაინდივიდუალური და  წყვილებში მუშაობა

მეთოდი: კითხვა-პასუხი,მინი-ლექცია, ბლუმის ტაქსონომია.

 

 

 III - ფაზა  რეფლექსია 

აქტივობა 4.  წაკითხულისა და მოსმენილი ინფორმაციის შეჯერება - შევამოწმოთ ჩვენი ცოდნა.

 

1.    რომელ წლებში მეფობდა გიორგი V?  რა იყო მეფის  უმთავრესი  საზრუნავი?

2.    რა ვითარება იყო შექმნილი გიორგი მეხუთის ტახტზე ასვლის დროს.

3.    რა მეთოდებით ახერხებდა გიორგი მეხუთე სირთულეების დაძლევას?

4.    ვისთვის შეადგინა ,,ძეგლისდება“?

5.    როგორი იყო  გიორგი მეხუთის საგარეო პოლიტიკა და რომელ ქვეყნებთან ამყარებს დიპლომატიურ ურთიერთობას?

6.    რა ცვლილებები მოხდა საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებაში XIII-XIV სს-ის განმავლობაში?

7.    როგორი იყო საქართველოს კულტურული მდგომარეობა XIV -ის ბოლოსათვის?

8. რა ნიშნით ჩანს რომ მონღოლთა ბატონობა დამთავრდა. რამდენად დამსახურებლია მეფის ზეწოდება ,,ბრწყინვალე“? როგორ აფასებენ მას ისტორიკოსები?

 

და ბოლოს თქვენი აზრით სახელმწიფოსათვის  რამდენად მნიშვნელოვანია ისტორიული პიროვნების როლი

    

დრო: 10 წთ

ორგანიზების ფორმა: მთელი კლასი

მეთოდიკითხვა-პასუხი,  

 

აქტივობა 5. შეფასება და თვითშეფასება 

v  მასწავლებელი აძლევს განმასაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებას.

v  მოსწავლეები ინდივიდუალურად აფასებენ  მათ მუშაობას გაკვეთილზე - ზეპირი კომენტარით

v  ,,დღევანდელი გაკვეთილი დასასრულს მიუახლოვდა და მე მინდა ვთქვა, რომ........“

დრო - 3 წთ

ორგანიზების ფორმა: მთელი კლასი

 

 

საშინაო დავალებაპარაგრაფი 54,  წერილობით  შეაფასეთ, რამდენად წინდახედული მოღვაწე იყო გიორგი V.  მოიძიეთ ინტერნეტქსელში დოკუმენტური მასალები - გიორგი ბრწყინვალეზე  და გაანალიზეთ ისტორიული პიროვნების როლი.

დრო -წთ

 

 

 

 

      შეფასება

 

 

დავაკვირდები რამდენად განვითარებული აქვთ  მსჯელობის, შეფასებისა და ანალიზის  უნარი. გამოვიყენებ განმსაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებას - ჩართულობის რუბრიკა, მსჯელობის  რუბრიკა.

 

გამოყენებული რესურსები

ბარათები, მარკერი, სტიკერი, ფლიფჩარტი, რუკა, ფოტომასალა, გენეალოგიური სქემა.

 

                                                            რეფლექსია

     ჩავატარე სამოდელო  გაკვეთილი ისტორიაში მე-11კლასში , რომლის თემაც იყო საქართველოს ერთიანობის აღდგენა,, გიორგი ბრწყინვალე’’  მიზანი იყო  მოსწავლეებს გაეაზრებინათ გიორგი მეხუთის მეფობის პერიოდის მნიშვნელობა  საქართველოს ისტორიისათვის  და მის მიერ განხორციელებული ღონისძიებები ქვეყნის გაძლიერების გზაზე.ჩამოეყალიბებათ თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ისტორიული პიროვნების როლი ამა თუ იმ ეპოქისათვის.

უნარ-ჩვევა: პრობლემის გადაჭრის, მსჯელობის,  თანამშრომლობის უნარების გამოყენებით მოსწავლეები გაანალიზებენ და შეაფასებენ როგორ ახერხებდა გიორგი მეხუთე სირთულეების დაძლევას და რა ფაქტორებმა შეუწყვეს ხელი  გიორგი  V-ის წინაშე მდგარი ამოცანების წარმატებით გადაწყვეტაში.

 გაკვეთილის დასაწყისში  შეკითხვების დასმით შევამოწმებ რა იციან გიორგი ბრწყინვალეს შესახებ.

. წინარე მასალის გახსენება - მასწავლებელი გონებრივი იერიშის  მეთოდით მოსწავლეებს სთავაზობს  გამოვიდნენ და ბარათებში  ჩადებული კითხვები ამოირჩიონ, თითოეულ ბარათზე დევს   თითო კითხვა.

1.      რუსუდანის გარდაცვალების შემდგომ ვინ აცხადებდა პრეტენზიას საქართველოს სამეფო ტახტზე?

2.     რა იყო საქართველოში ორმეფობის ხანის უაარყოფითი მხარეები და რა პირობა შექმნეს მონღოლებმა  ორმეფობის შემოღებით?

3.    რომელ საყაენოს ემორჩილებოდა საქართველო და ვინ იყო მისი პირველი ყაენი?

4.    1270-1289 წწ. ვინ იჯდა საქართველოს სამეფო ტახტზე?

5.    სადუნ მანკაბერდელი - რა კავშირი აქვს დემეტრე II -სთან?

6.    რა მიზნით აღწერეს მონღოლებმა საყაენო და რა დაეკისრა საქართველოს?

7.    რა შედეგები მოჰყვა მონღოლთა ბატონობას საქართველოში

 ახახალ  მასალაზე მუშაობა.

     მოსწავლეებს შევთავაზე აეგოთ გენეალოგიური სქემა და დაადგინათ  ვისი მემკვიდრე გახლდათ გიორგი ბრწყინვალე?

ამის შემდეგ გავაკეთე  მოკლე მიმოხილვა

. .  წაკითხულისა და მოსმენილი ინფორმაციის შეჯერება - შევამოწმეთ ჩვენი ცოდნა.

.    რომელ წლებში მეფობდა გიორგი V?  რა იყო მეფის  უმთავრესი  საზრუნავი?

2.    რა ვითარება იყო შექმნილი გიორგი მეხუთის ტახტზე ასვლის დროს.

3.    რა მეთოდებით ახერხებდა გიორგი მეხუთე სირთულეების დაძლევას?

4.    ვისთვის შეადგინა ,,ძეგლისდება“?

5.    როგორი იყო  გიორგი მეხუთის საგარეო პოლიტიკა და რომელ ქვეყნებთან ამყარებს დიპლომატიურ ურთიერთობას?

6.    რა ცვლილებები მოხდა საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებაში XIII-XIV სს-ის განმავლობაში?

7.    როგორი იყო საქართველოს კულტურული მდგომარეობა XIV -ის ბოლოსათვის?

8. რა ნიშნით ჩანს რომ მონღოლთა ბატონობა დამთავრდა. რამდენად დამსახურებლია მეფის ზეწოდება ,,ბრწყინვალე“? როგორ აფასებენ მას ისტორიკოსები?

 

A ბოლოს თქვენი აზრით სახელმწიფოსათვის  რამდენად მნიშვნელოვანია ისტორიული პიროვნების როლი?

 შეფასება და თვითშეფასება 

v  მასწავლებელი აძლევს განმასაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებას.

შემდგომ მოსწავლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ კონკრეტულ დავალებებს, პარაგრაფის თავების მიხედვით ამუშავებენ  ტექსტსა და წყაროებს.   მასწავლებელი ურიგებს ფერად სტიკერებს, სადაც მოცემული დავალების მიხედვით

  ჩემი აზრით მიზანი,რაც მქონდა დასახული მივაღწიე შედეგს. მოსწავლეებმა ისწავლეს ჯგუფური მუშაობის დროს ურთიერთთანამშრომლობა, პრეზენტაციის მომზადება და წარდგენა კლასის წინაშე.მთლიანობაში გაკვეთილი იყო ორგანიზებული და საინტერესო.

 
